صلواتِ شیرین

آن‌جای صلوات شعبانیه1 را دوست دارم که می‌گوییم؛ «خدایا! عادتِ پیام‌بر، توی شب و روزهای این ماه این بود که روزه بگیرد و زیاد نماز بخواند و شب‌زنده‌داری کند»2. بعد یک‌جورِ خوبی توی دلِ آدم عزم می‌آید که به سنّت پیام‌بر توی این ماه، اقتدا کند. بعد دعا می‌کنیم که؛ «خدایا کمک کن روش ما هم توی این ماه، مثل پیام‌برت/ پیام‌برمان باشد»3. روزه بگیریم. شب‌ و روز قیام کنیم برای نماز. بعدش انگار آدم رویِ این را دارد که بگوید؛ «و نیل الشّفاعه لدیه»4. آن وقت، آخرِ صلوات، شیرین می‌شود. آدم رویش باز می‌شود که بگوید: خدایا! پیام‌بر را «شفیع مشفّعِ»5 من قرار بده. آدم روی این را دارد که «رضوان» بخواهد، «دارالقرار»6 بخواهد، «محلّ الاخیار»7 بخواهد.  


1. صلوات مرویّ از امام زین العابدین(ع) برای ظهرهای ماه شعبان که توی مفاتیح‌الجنان هست.
2. ... یدأب فی صیامه و قیامه فی لیالیه و ایّامه .
3. اللهمّ فاًعنّا علی الاستنانِ بسنّته فیه.
4. خدایا کمک کن به شفاعت او (پیامبر) برسم.
5. شفیعی که شفاعتش قبول می‌شود.
6. خانه‌ی آرامش (از القاب بهشت)
7. جایگاه آدم‌های خیلی خوب! (از القاب بهشت)

/ 3 نظر / 38 بازدید
فاطمه

سلام دوباره خواهر بانو [گل] من که از خدا و پیامبرش خجالت میکشم چون این ماه شعبان زیاد نتوانستم روزه بگیرم و شب زنده داری کنم بخاطر دکتر رفتن و .... شکر هزاران بار خوش به سعادت شما که اینقدر تونستین از این سفره احسان و فضلش بهره ببرید ........... گاهی برای من همچون بی نصیب هم دعا کنید کاش من هم قدری مثل شما عربی خوب بلد بودم تا بدون نگاه کردن به معنی دعاها معنی شان را میفهمیدم تازگی ها عزمم را جزم کردم تا خوب عربی یاد بگیرم [لبخند] هنوز به فکر خوردن قدری نور حقم ........ بلکه برا ماه مبارک بتونم خودم رو آماده کنم التماس دعا اگر یادم افتادید [گل]

مينا

الّلهمّ الرزُقنا...

روحی

عادت به عادات پیامبر و سنن او بسیار زیبا بود اما ای کاش عادت ما به یاد مولای غریبمان ـ حضرت ولی عصر ارواحنافداه ـ در هر صبح و شام شعبان و رمضان و ... زیادتر گردد!