به پیشواز روز زن

قرار شد اسماء١ برود؛ اسماء بهتر از بقیه صحبت می‌کرد. روانه‌اش کردند برود و سؤال‌شان را، شاید اعتراض‌شان را به گوش پیام‌بر برساند. پیام‌برِ خدا با چندنفر از صحابه توی صحن مسجد نشسته بودند. اسماء نزدیک‌تر آمد، سلام کرد و گفت: «پدر و مادرم به فدایتان یا رسول‌الله! بانوان من را فرستاده‌اند بیایم و سؤالی از شما بپرسم. و می‌دانم هیچ زن مسلمانی در شرق و غربِ عالم نیست مگر این که این سؤال برایش مطرح است؛ خدا شما را برای هدایت مردان و زنان مبعوث کرد. ما زنان هم به تو و خدایت ایمان آوردیم. اما خدا انگار شما مردها را با حج‌های مکرر و نمازجمعه و جماعت و بالاتر از همه این‌ها؛ فیض جهاد و شهادت بر ما برتری داده. ما خیلی‌وقت‌ها به جای حج و جمعه و جماعت و جهاد، فقط نشسته‌ایم و خانه‌داری و بچّه‌داری کرده‌ایم. یعنی ما از آن‌همه اجر محروم می‌مانیم؟» پیام‌بر لبخند رضایت‌مندانه‌ای زدند، رو کردند به مردها و پرسیدند: «تا حالا دیده‌اید کسی بیاید و سؤال دینی‌اش را این‌قدر خوب طرح کند؟» صحابه گفتند: «یا رسول‌الله! ما اصلاً فکر نمی‌کردیم زنی بتواند این‌قدر خوب صحبت کند!» پیام‌بر رو کردند به اسماء و گفتند: «برو و از طرف من به بقیه زنان هم اعلام کن که خوب‌شوهرداری‌کردنِ شما و جلب رضایت همسرتان با همه آن فضایل حج و جمعه و جماعت و جهاد و شهادت برابری می‌کند». اسماء با همه وجودش لبخند زد و تهلیل و تکبیرگویان رفت تا این بشارت را به بقیه زن‌های مهاجر و انصار هم برساند و شاید به همه زنان شرق و غرب عالم تا به امروز...

 

پ.ن: 
١. اسماء بنت یزید انصاری
٢. به سهمِ خودم ممنونم اسماء. اگر این سؤال را هم نپرسیده بودی، باز ما زنان می‌ماندیم و یک شبهه دیگر، یک‌ سؤالِ نپرسیده دیگر از رسولِ خدا.

/ 3 نظر / 12 بازدید
یار مهربان

سلام امیدوارم که شما هم هر چه زودتر به این فریضه نائل بشین

شیما

یعنی ما زنها به دنیا اومدیم که رضایت همسرمون رو بدست بیاریم؟! یعنی اونها در مقابل ما وظیفه یی ندارن؟؟ چرا باید راضی بودن مرد مثل حج جهاد و ... باشه اما هیچ جا نمیگن ثواب راضی نگه داشتن زن به اندازه نصف رکعت نماز مستحبه؟!

مرضیه

سلام دریچه های کوچک نگاه بعضی ها برایم تعجب برانگیز و خنده داره. چه قدر از اینکه خوب شوهر داری کنن احساس حقارت می کنن. اگر یک نظر زندگی بشر رو نگاه کنیم مسئولیت سنگین تولید مثل بر عهده جنس ماده است.اگر بعضی خانمها اجازه بفرمایند برای کل خلقت همینجوره! آتیشی نشین لطفا. پس اگر تولید مثل برای شما خفّته خودتون منکر خودتون شدین! کسی که چنین مسئولیتی داره خیلی کارها ازش بر نمی یاد و نباید هم بر بیاد. برای کسایی که تولید مثل براشون خفّته می گم. کسی اجبارتون نکرده. کمتر بزایین و بیشتر به کارهای دیگه ای که دوس دارین برسین. اینقد سرتون میشه که بچه هم مثل هندونه نیس که خودش زیر بتّه عمل بیاد! نیاز به مراقبت داره! برای این مراقبت هم کل نظام خلقت باز هم جنس ماده رو پیشنهاد می کنه!کسی هم که مسئول مراقبت از بچه هاس نباید مثل برج زهر مار باشه... باید تموم تلاشش رو بکنه که بچه ها رو خوب تربیت کنه. لذا به خانمهایی که اصل و طبیعت ذاتی شون رو قی نکرده باشن می گن اگه خوب خونه داری کردی پیش خدا اجر و ثوابت هیچی کم نمی شه چون تو هم داری اونطور که خدا خواسته عمل می کنی و بیهوده تلاش نمیکنی که با تکبر بر خلاف آب شنا کنی!