و این پروانه‌های بازیگوشِ پشتِ پنجره

  آفتاب دارد با زمین قایم موشک بازی می‎کند، هی می‎رود پشت ابر و برمی‎گردد. اتاق گل‎بهی‎‌ام تاریک و روشن می‎شود. آسمان دیشب تا صبح یک‌‎ریز باریده و حالا حالش خیلی خوب است. هوا آن‌قدر با طراوت شده که آدم دلش می‎خواهد ریه‌های یدکی داشته باشد و تا آخر سال هوای تر و تازه ذخیره کند. دو تا خروس توی حیاط‌اند که انگار از خوبیِ هوا به وجد آمده‌ باشند؛ قوقولی قوقوی وقت و بی‌وقت‎شان من را به خنده می‎اندازد.

مصطفی آنکاراست و من آمده‌ام به خانه‌ی پدری و دیشب توی اتاق خودم زیر این لحاف  گل‎بهی دست‎دوز، کنار پنجره، مجاور شمعدانی‌ها با صدای باران خوابیده‌ام. انگار ده سال به عقب برگشته باشم. کاش می‌شد بعضی وقت‌ها تا همیشه زمان را روی یک نقطه نگه داشت؛ زمینِ باران‌خورده، هوای تازه، آسمانِ آبی، صدای گنجشک‌ها، درخت‌های شسته شده‌ی حیاط، بوی آب‌گوشتِ سفارشی دست‎پختِ مامان، صدای پای بابا که مدام میان حیاط و باغ و گلخانه در رفت و آمد است، این تعلیق و رهابودگی، این دورِ کند و شیرینِ ثانیه‌ها ... الان به اندازه‌ی نوربرگ‌شولتز و هایدگر می‎توانم از حس مکان و مفهوم سکونت فلسفه ببافم و کتاب بنویسم.

 

  الحمدلله

/ 16 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
goli

پر از حس خوب

آرزو

همچی طبیعتی که الان اونجایی رو توصیف کردی آدم هوس میکنه :)

گاندلف

لحظه های نابت ، مستدام باد مریم بانو

مسیر

همسایه سلام: دست به قلم می شوید آیا؟ هر جنس ایرانی خوب و فروشگاهی که می شناسید معرفی کنید. یک مجموعه از اجناس خوب و خوش قیمت و با کیفیت و حتا شیک! که امتحانش را پس داده، برای آن ها که رگ گردنشان برای حتا بیکار نشدن یک کارگر، شب عیدی می تپد! و یا هر تجربه ای از خرید کالای ایرانی، ورشکستگی و بیکار شدن کارگران یک تولیدی داخلی دارید و یا هر چیزی که شب عیدی بتواند بازار اجناس ترک و چینی و کره ای و هر دیار دیگری و برندهای معروف خارجی را کساد کند و در عوض چشم فرزندان کارگران به تعلیق درآمده ایرانی را به شادی نگاه پدر و مادر روشن کند، بنویسید. علی یارتان!

سیده طهـــــــــــورا

سلام علیکم لطافت نوشته های جناب عالی مثال زدنی است. چهار پست معرفتی در وبلاگ " احســــــــــــان" قرار داده شده، تقدیم به شما و دوست داران وبلاگ ارزشی تان.[گل]

آلا

سلام مریم جان خوش به حال شما. حتی بعد از رفتن از خونه پدری هنوز اتاقتون سرجاشه! ما که یک هفته می ریم سفر، برمی گردیم اتاقمون تبدیل شده به انباری :) :)

محمد

امام علی علیه السلام: سخت‌ترین گناهان، گناهی است که گناهکار آن‌را کوچک و سبک بشمارد.

zeinab

هایدگری که در شرق نفس می کشد... تا به حقیقت نزدیک تر شود... اما من آنجا را دوست ندارم !

مینا

سلام بر مریم بانو[گل] مثل همیشه، زیبا بود و خواندنی...؛ و عجیب تصاویر حیاط (باغ)ِ منزل پدری تان را در ذهنم تداعی کرد...؛ سایه شان بر سرتان مستدام، الهی. التماس دعا. پاینده باشید.

لايبر

سلام مريم بانوووو عيشت مستدام باد ... و همانا دنیای تو همان ساعتی‌ست که در آنی. (حضرت صادق علیه‌السّلام).