از معلمی و معماری

تا پیگیری‌های - پردردسر- اداری برای انتقال از دانشگاه علم و صنعت به دانشگاه شیراز انجام بشود، این ترم دو تا درس توی گروه معماری گرفتم. یعنی بعد مدتی دوری از معماری، بازجستم روزگار وصل خویش. البته از آقای دکتر «ع» باید تشکر کرد که اعتماد کرد و این دو تا درس را به من سپرد. دلم به حال بچه‌ها می‌سوزد وقتی یادم می‌آید ماها درس «معماری اسلامی» را با چه استاد دانشمند و فرزانه‌ای1 گذراندیم و این‌ها با چه آدم کم‌سواد و تجربه‌ای مواجه‌اند. با این‌همه دارم تلاشم را می‌کنم که خیلی هم متضرر نشوند. این‌ روزها کتاب‎های براند و بولوم و اتینگهاوزن و بلر و گرابر2، دور و برم را گرفته‌اند و دوباره این حسرت و افسوس آمده سراغم که همه‌ی مکتوبات به درد بخور معماری اسلامی را غربی‎ها نوشته‌اند. کاش دانشگاه همکاری کند بشود چند جلسه از درس را توی مدرسه‌ی خان، یا گوشه‌ی سرای مشیر، یا توی شبستان نصیرالملک و صحن مسجد وکیل برگزار کرد بلکه کم‌سوادی من را این فضاها جبران کنند. 

  

 1. دکتر مهرداد قیومی بیدهندی؛ از انسانیت و بزرگی و دانش و اخلاق ایشان هر چه بگویم کم است. یادم هست یکی دو جلسه از درس را هم دکتر بهشتی (سیدمحمد) آمد و برایمان از «خانه» گفت و محظوظ شدیم بسی. 

 2. رابرت هیلن براند، جاناتان ام. بلوم، ریچارد اتینگهاوزن، شیلا بلر، الگ گرابر

/ 8 نظر / 66 بازدید
زهرا معینی

سلام مریم جان. یادداشتت رو درست وسط نوشتن جزوه کلاس معماری اسلامی ام خوندم و کلی به این حسن تصادف خندیدم! :) فایل جزوه کلاسم باز بود و برای رفع خستگی چند دقیقه وبگردی کردم که دیدمش! کتاب ارزشمند "خشت و خیال" مهندس حاجی قاسمی و مهندس نوایی رو ببین. خیلی کمکت می کنه. خدا فرصت و لذت معلمی کردن رو ازمون نگیره ان شاءالله. خیر پیش.

لایبر

سلام مریم بانوی مهر و مهربانی مریم بانو! رجعتی دیگر باید... دوست‌داشتن را چون ساده‌ترین جامه کامل عید کودکان یاد گرفته ای دوست داشتن همه خوبی ها.معماری اسلامی.خاک.بوی جوی مولیان و... حالا نوبت توست اینک تو زیستن در ان لحظه‌ها را یادشان بده درست همونطوری ک یاد گرفتی همه این دوست داشتن ها را ... رجعتی دوباره باید...

عطیه .پ

خانم اجازه! شاگرد نمی خواید؟ :)

اعترافات یک دختر(سارا)

سلام من خواهر یا یک دوستی مثل شما رو کم دارم خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم خیلی دوستون دارم

مسیر

به به چه کلاسی! ندیده خواستنی. اصلن بگذار معلمش با همه ی حس و شور برود و بیاید همیشه جوجه را آخر پاییز شمرده اند نه اوایل مهر!

تسنیم

موفق باشید...

سارا سادات

اصن حیات مدرسه خان و گوشه سرای مشیر و شبستان مسجد نصیر الملک و صحن مسجد وکیل را باید مرد!:)