روضه‌ی اشقیا

«عمرسعد» آدم عجیبی‌ست. یعنی شخصیتش از شدت دمِ‌دست‌بودن و باورپذیربودن برای قرار گرفتن توی آن جایگاه عجیب است. آدم فکر نمی‎کند کسی مثل او فرمانده‎ی تاریک‌ترین سپاه تاریخ بشود. ماها تصور می‎کنیم سردسته‌ی آدم‌هایی که مقابل امام حسین می‎ایستند، باید خیلی آدم عجیب و غریبی توی ظلم و قساوت باشد. ظاهراً اما این‌طور نیست. عمرسعد، خیلی هم آدم دور از دسترس و غریبی نیست. ماها شاید شبیه «شمر» نباشیم یا نشویم هیچ‌وقت، اما رگه‌هایی از شخصیت عمرسعد را خیلی‌هایمان داریم. رگه‌هایی که وسط معرکه می‌تواند آدم را تا لبه‌ی پرت‌گاه ببرد.

از همان لحظه‌ی اول ورود به کربلا شک دارد به آمدنش، به جنگیدنش با حسین. حتی جایی آرزو کرده که کاش خدا من را از جنگیدن با حسین نجات بدهد. عمر سعد «علم» دارد. «علم» دارد به این‌که حسین حق است. به این‌‎که جنگیدن با حسین، یعنی قرار گرفتن توی سپاه باطل. اما چیزهایی هست که وقت «عمل» می‌لنگاندش. زن و بچه‌هاش، مال و اموالش،‌ خانه و زندگی‌اش و مهم‌تر از همه‌ی این‌ها؛ گندم‌های ری؛ وعده‌ی شیرین فرمانداریِ ری.

شب دهم امام می‌کِشدش کنار، حرف می‌زند با او +. حتی دعوتش می‌کند به برگشتن، به قیام در کنار خودش. می‌گوید؛ می‌ترسم خانه‌ام را خراب کنند،‌ امام جواب می‎دهند: خانه‌ی دیگری می‌‎سازم برایت. می‎گوید؛ می‎ترسم اموالم را مصادره کنند! امام دوباره می‎گویند؛ بهتر از آن‌ها را توی حجاز  به تو می‎دهم. می‎گوید نگران خانواده‌ام هستم، ‌نکند آسیبی به آن‌ها برسانند ...

ماها هم «شک» داریم، همیشه در رفت و آمدیم بین حق و باطل. با آن‌که به حقانیت حق واقفیم. مال و جان و زندگی و موقعیت‌مان را خیلی دوست داریم؛‌ از دست دادنشان خیلی برایمان نگران‌کننده است. و این‌ها نشانه‌های خطرناکی‌ هستند. نشانه‌های سیاهی از شباهت ما با عمرابن‌سعد‌ابن‌ابی‌وقاص. هزاری هم که هر بار توی زیارت عاشورا لعنتش کنیم.

 

عمرسعد از آن خاکستری‎هایی بود که کربلا تکلیفشان را با خودشان معلوم کرد. رفت و آمد میان سیاهی و سفیدی تمام شد دیگر. رفت تا عمق سیاهی‌ها و دیگر همان‌جا ماند.  

/ 16 نظر / 261 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خیلی دور خیلی نزدیک

ولایت طاغوت از انسان حرمله و ابن سعد می سازد

مسیر

این سال ها خیلی بهش فکر کرده ام؛ به آدمی خاکستری با دانستن ِ سمت ِ حق و تردیدهایش! خیلی!!

الدوز

ای کاش شبیه نباشیم.

سیّدا

برای خانم صبا: یک کتابی هم نشر جام طهور منتشر کرده به نام "رسم وفا" که گذری بر زندگی شهدای غیر هاشمی کربلاست

الهدی به صبا

سلام کتاب اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا /سید اصغر ناظم زاده قمی /مؤسسه بوستان کتاب یاران شیدای حسین بن علی علیه السلام / استاد مرتضی آقا تهرانی /قم / انتشارات باقیات

الهدی

راست گفتید مریم جان اتفاقا همین جاهایی که به خودمان مطمئن می شویم , راه شیطان رو باز می گذاریم.... ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا...

صبا

ممنون از شما بابت راهنمایی تون و همین طور دوستانی که لطف کردن و کتاب معرفی کردند. [گل]

سیما

خاکستری بودن دردناکترین انتخاب بودنه. خداوندا اگر هم شک کردیم در شک ما را به حال خودمون نگذار . از تاریکی شک و دودلی به روشنایی حضورت راهمان بر.

ساحل

چه تلخ بود... گريه ام گرفت. به حال خودم گريه كردم.

سلام

بد بود گر محک تجربه آید به میان