پیر مغان... 6

گفتید + :ساختمانِ وجود آدم را عقایدش، اخلاقیاتش و اعمالش شکل می‌دهند. گفتید این سه تا توی ارتباط طولی با هم هستند. بر هم اثر می‌گذارند و از هم تأثیر می‌پذیرند. گفتید اگر جایی عملِ آدم لنگ می‌زند، یک جایی توی اعتقادات است که نقص دارد. اگر عقاید من درست باشد توی چشمِ من خودش را نشان می‌دهد، به نامحرم نگاه نمی‌کنم. اگر عقاید من درست باشد توی دست من خودش را نشان می‌دهد، با نامحرم دست نمی‌دهم. اصلاً به مملکتی نمی‌روم که ایمانم آن‌جا عیب کند.
گفتید عقیده‌ی یقینی می‌شود که با کتاب‌خواندن و فکر کردن و برهان و استدلال به دست بیاید. اما یقینی که از آن قیمتی‌تر است، یقینی‌ست که در اثر عمل به دست می‌آید؛ و اعبد ربّک حتّی یأتیَکَ الیقین. یک مداومت بر تقوا، یک مداومت بر عمل صالح، آدم را به یقینی می‌رساند که قیمتی‌ست. گفتید این که فرموده است الّذین آمنوا و کانوا یتّقون نشان می‌دهد که جماعتی از اهل ایمان هستند که ایمان مضاعفی را بر اثر تقوا به دست آورده‌اند. پیش از ایمان، اهلِ تقوا بوده‌اند. این ایمان، این یقین، با زحمت به دست آمده. خیلی قیمت دارد. لَهم البُشری فِی الحَیوه الدّنیا مالِ همین‌هاست. بهشت‌شان از همین دنیا شروع می‌شود.

حسرت هم خوب است وقتی آدم پای حرف‌های شما + بنشیند.

دلم ز صومعه بگرفت و خرقه‎‌ی سالوس
کجاست دیر مغان  و  شرابِ ناب کجا؟!

/ 4 نظر / 18 بازدید
فاطمه

سلام خواهر بانو [گل] ممنون و بسیار ممنون ..... آنچه را آموخته ای به ما هم می آموزی انشاءالله باشیم از اهل عمل و عامل به آنچه می آموزیم التماس دعا

لیلا

سلام بانوی آیه ها...خسته نباشید ببخشید من ارشد مهندسی برق دانشگاه یزد قبول شدم.میخواسم ازشما سوال کنم تفاوت آموزش محور و پژوهش محور دقیقا چیه؟ باتوجه به اینکه شما استاد دانشگاه هستید و در جریان این مسایل هستید.راستش از خیلیا سوال کردم ولی یکم سردرگم شدم چون همه میگن آموزش محور پایانامه نداره و این برای قبولی در کنکور دکترا یه نمره ی منفیه....یعنی دوسال ارشد خوندن بی ارزشه؟[ناراحت] ممنون میشم با راهنماییتون در تصمیم گرفتن کمکم کنید. متشکرم

الهدی

سلام خواهر نوشته ای ؛ " حسرت هم خوب است وقتی آدم پای حرف های شما بنشیند " ببین حسرت ما کجاست که سعادت همین را هم نداریم! علمت مملو از یقین و عمل باد. یاعلی.ع.