ولادت‌های بزرگ

انسانیت به روزهای سوم و چهارم و پنجم شعبان خیلی بدهکار است. روز تولد آدم‌هایی که اگر نبودند، فهمیدن خیلی چیزها سخت بود، شاید محال بود حتی. اگر نبودند، آدمیت چند پله از این‎جایی که هست پایین‌تر بود. آدم‌هایی که تولدشان، زندگی‌شان، مبارزه‌کردن‌شان، حرف‌زدن و رفتارشان و مرگ‌شان آرمان است، حماسه است. می‌شود همه‌ی زندگی‎‎شان را قاب کرد و زد به دیوار دنیا که تا آخر تاریخ همه بیایند و ببینند و دل‎شان اوج بگیرد.

آدمیت به آدمی که وسط معرکه بگوید مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می‌دهم و بعد سر و تن خودش را، بچه‌هایش را، برادرهایش را و یارانش- رویایی‌ترین صحابه‌ی تاریخ- را از دم تیغ بگذراند بدهکار است. انسانیت به آدمی که بعد از یک‌‎دست شدن، بلند بگوید «اگر آن یکی دستم را قطع کنید هم دست از یاری حق برنمی‌دارم» بدهکار است. آدمیت به آدمی که کلمه‌های بلند و راستش، در زیبایی و عمق، به وحی می‎مانَد بدهکار است.

این سه روز ماه شعبان را شاید بشود به این فکر کرد که؛ چه واژه‌هایی بی‎مصداق می‎ماندند اگر ولادت‌های تاریخی این سه روز اتفاق نمی‌افتاد.  

/ 3 نظر / 11 بازدید
مصطفی

و چند روز دیگر میلاد کسی است که دیدن و آمدنش یعنی دیدن آمدن افسانه ها یعنی تحقق هزاران سال امید و امال بشیریت پیشا پیش آن هم مبارک :)

زهراي علي

سلام اونقدر اومدم و ننوشتي ديگه مدتها نمي اومدم اين بار كه اومدم با اين همه مطالب غافلگير شدم. خوبي؟ايراني يا تركيه؟ دلم براي نوشتنهايت تنگ شده بود. چه قدر دنيا كوچيكه كه حتي تو فضاي مجازي هم همه همديگرو مي شناسن و دل تنگ هم مي شن.

تسنیم

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین