بهار نارنج

مثل عطر بهار نارنج وقتی توی کوچه‌باغ‌های اردیبهشتی دیارم بپیچد...

حاج محمّدعلی

من یک پدربزرگ داشته‌ام که عاشقِ ابی‌عبدالله (ع) بوده، یک مرامِ حسینی خاصی داشته. آن‌قدر که شصت و چند ‌سالِ پیش، بیاید یک جایی حوالیِ شیراز، چندین هکتار زمین را آباد کند و وسط‌شان یک عمارت بسازد و اسمش را به عشق آقا بگذارد: «شاه‌ِشهیدان». و همان‌جا ماندگار بشود و بچّه‌هاش را همان‌جا مسکن بدهد. بعد، هر سال محرم، یک آقا سیدی را از شیراز دعوت کند بیاید توی مسجد آن‌جا روضه‌ی ابی‌عبدالله (ع) بخواند. که بچه‌هاش با نوای سیّدالشّهداء جان بگیرند. توی آبادی‌ی که به اسم حسین (ع)، آباد شده بود.‌ که آوازه‌ی مردم‌داری و دست‌گیری‌ا‌ش بپیچد. که سهمِ خوشه‌چین‌ها و کارگرها از محصولِ باغ‌ها و زمین‌هاش بیشتر از سهمِ پسرهاش باشد. که حالا بعدِ پنجاه سال از رفتنش، قصّه‌ها تعریف کنند از مرام و بزرگ‌واری‌اش. که بعد آن همه‌سال، بابا دلش نیاید این زمین‌ها و باغِ پدری را رها کند، همان‌جا ماندگار بشود. هزاری هم که شغلش توی آن آبادیِ دوست‌داشتنی نباشد. هزاری هم که بچّه‌هاش به جبر تحصیل، کنارش نباشند. که بعدها ماها که تعدادمان کم هم نیست آن دور و برها سرِمان را بالا بگیریم و بگوییم: «بله! ما نوه‌های حاج محمّدعلی هستیم»! آن‌قدر با اعتماد به نفس که کسی نتواند برگردد و بگوید: «از فضلِ پدر تو را چه حاصل»!!! که هر چند وقت یک‌بار یک آدمِ ناشناسی از در بیاید تو و به دست و پایِ بابا بیفتد و قربان صدقه‌اش برود که تو پسرِ کوچکِ همان حاج محمدعلی هستی که برای من فلان کرد و چنان کرد و زندگی‌ام را زیر و رو کرد...

داشتم فکر می‌کردم آدم‌هایی که مرام‌شان حسینی می‌شود، که نه فقط توی حرف و  شعار، توی عمل، توی شعور هم حسینی می‌شوند، هیچ‌وقت نمی‌میرند. زنده می‌مانند به نَفَس احیاگرِ ابی‌عبدالله (ع)؛ اربابِ ما معلّمِ عیسی‌بن‌مریم است.- خب شما هم مثل من بنشینید و این شب‌ها مرور کنید عشق به آقا از کجا آمده و ریشه زده توی وجودتان. باور کنید یادآوریِ‌شان و قدرشناسی‌شان خیلی برکت می‌آورد.

- خیلی وقت بود می‌خواستم از این پدربزرگِ ندیده بنویسم. الحمدلله که توی این شب‌ جمعه‌ی ششم محرم شد. که می‌دانم توی بهشت برزخی‌اش مقیم و مرزوق سفره‌ی ابی‌عبدالله (ع) است. کاشکی از این نوه‌ی کوچکش هم دست‌گیری کند.

  
نویسنده : مریم روستا ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱٠ آذر ۱۳٩٠
تگ ها : روزنوشت ، حسینیه