بهار نارنج

مثل عطر بهار نارنج وقتی توی کوچه‌باغ‌های اردیبهشتی دیارم بپیچد...

هم‌آن مرد بزرگ

سیزده رجب‌ها چقدر دل آدم تنگ می‌شود برای مردی که راه‌های آسمان را بهتر از راه‌های زمین می‌دانست...

 

فلانا بطرق السماء اعلم منی بطرق الارض .... بخشی از کلام حضرت امیرمؤمنان/ خطبه 189  

   + مریم روستا ; ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; ٢٢ فروردین ۱۳٩٦
comment نظرات ()

‌درباره‌ی بهار

 یک: جوانه‌ها! جوانه‌ها شاهکار بهارند. و این همه زیبایی و لطفی که در بکری و تازگی جوانه‌هاست تجلی کوچکی‌ست از آن زیبایی و صفای مطلق. پشت پرده این خلق مدام و این آفرینش تازه به تازه و نو به نو، کسی جز او نیست. در وصف خودش در کتابش گفته: «خدا شکافنده‌ی حبه و دانه است»1. و یکی از لذت‌های بهاری همین است؛ دانه‌‌ها و شاخه‌های جوانه‌زده را تماشا کنی و برایشان، نه، برای دل خودت ذکر بخوانی: «ان الله فالق الحب و النوی».

ای خدای شکافنده‌ی دانه‎ها و هسته‌‎ها! دانه‎ی دل من را بشکاف، جوانه‌های زندگی را در دل من هم برویان!

 

دو: اتفاق مهم بهار، بزرگ شدن ظرف زمین است برای حمل این همه رشد و تحول. و پشت پرده این دگرگونی عظیم هم، اوست. اسم رمز بهار، اسم زنده‌ی اوست؛ «حیّ». و برایمان گفته که؛ «بدانید! خداست که زمین را بعد از مردگی‌اش، زنده می‌کند»2...

ای خدایی که بلدی ظرفِ زمین را بزرگ کنی برای این‌همه سرخوشی و طراوت و زندگی! بلدی لباس زندگی بپوشانی به تن مرده‌ی زمین! بلدی حال زمین را این‌همه خوب کنی! ظرفِ دلِ من بزرگ کن برای زندگی؛ برای بندگیِ خودت. حال من را هم بگردان به بهترین حال.

 

سه: بهار، پاداش طبیعت است برای استقامت چند ماهه در برابر سوز و سرمای زمستان. پاداش شاخه‌ها و ساقه‌ها و ریشه‌هاست برای صبر خزان و سوگ برگ‌های ریخته. پاداش زمین است برای تحمل ماه‌ها انزوا و انجماد. و چه کسی هست که نداند زایش و رویش بی‌ تحمل درد محال است. و تا صبر بر مسیر و سختی‌هایش نباشد، شعف رسیدن نمی‎آید. خودش هم برایمان نوشته: «خدا بعد از هر سختی، آسانی قرار داده است»3 و در پی هر خزانی، بهاری... نوشته: «اگر بر مسیر استقامت کنند، آب گوارایی می‌نوشانیمشان»4!

ای خدایی که صبر طبیعت را با صفا و طراوت بهار، پاداش می‌دهی! استقامت در مسیر بندگی خودت را هم به دل ما یاد بده! شیرینیِ رسیدن‌ها را به کاممان بچشان!

 -------------------------------------------------

1. سوره انعام/ آیه 95

2. سوره حدید/ آیه 17

3.  سوره طلاق/ آیه 7  

4. سوره جن/ آیه 16

   + مریم روستا ; ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱٠ فروردین ۱۳٩٦
comment نظرات ()